ЕЛ КОНТРОЛ постави началото на нова производствена база
На 29 май 2026г. старозагорската компания ЕЛ КОНТРОЛ направи първа копка на нова производствена база за електрически табла. Церемонията се проведе в присъствието на партньори от Siemens България, Schneider Electric България, ABB България, служители и представители на Община Стара Загора. Инвестицията от 6,5 млн. евро е най-голямата в историята на ЕЛ КОНТРОЛ. Новата производствена база ще бъде изградена на парцел от 16500кв.м. с 4000кв.м. застроена площ. Срокът за строителството е 1 година. Строителството ще завърши до май 2027г. – главен изпълнител е „Главболгарстрой“ АД, проектант арх. Иван Динев. Инвестицията ще даде възможност годишният капацитет за производство на електрически табла да нарасне близо 8 пъти – до 3000 табла годишно, ще бъдат открити и 50 нови работни места.
Новото производство ще разполага с технологии от световно ниво – автоматична машина за опроводяване, лазерно рязане и заваряване, абкант преса, линия за прахово боядисване и роботизиран склад. Всяка от тези технологии позволява да се произвежда по-бързо, по-точно и с по-висок стандарт на качество. Ще се асемблират продукти на Siemens, Schneider Electric и ABB. ЕЛ КОНТРОЛ ще надгради и портфолиото от собствени продукти, родени от дългогодишния опит и задълбочено познаване на пазара.
Компанията е един от водещите производители на електрически табла в България. Разполага с екип от над 170 висококвалифицирани специалисти и до момента е реализирала над 150 обекта от критичната енергийна инфраструктура на страната. През 2026г. работи активно по 27 обекта – по реконструкция и модернизация на системи за външно изкуствено осветление, реконструкция и изграждане на подстанции, присъединяване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и системи за съхранение на енергия.